Ev Kamera Sistemi

Ev kamera sistemi, ev içerisinde güvenliği sağlamak amacıyla kullanılan görüntüleme ve kayıt cihazlarından oluşan güvenlik sistemleridir. Ev güvenlik kamera sistemi, iş, tatil veya herhangi bir gerekçe ile evde olunmadığı zamanlarda anlık izleme veya kaydedilen kamera görüntülerinin geriye yönelik izleme yapılabilmesine olanak sağlamaktadır.

Her ne kadar çoğunlukla hırsızlık durumlarına karşı kullanılıyor olsa da ev güvenlik kamera sistemi ile bakıcıya bırakılan çocukların gerektiğinde izlenmesi, evde bırakılan hasta takibi ya da temizlik, tamir bakım çalışmaları sırasında anlık olarak izleme ya da kaydedilen kamera görüntülerinin geriye yönelik takibi yapılabilmektedir. Ayrıca bebek kamerası olarak adlandırılan ev kamera sistemlerinden daha küçük çözümler de tercih edilebilmektedir.

Ev Kamera Sistemi - 1

Modüler yapıya sahip olan ev güvenlik kamera sistemleri ihtiyaç duyulan noktalara takılan kameralar, kamera kayıt cihazı ve opsiyonel olarak izleme amaçlı monitörden oluşmaktadır.

Uzaktan izleme yapılacak ev güvenlik kamera sisteminde IP kamera sistemi gerektiğinde yüksek çözünürlük ve kesintisiz görüntü iletimi için geniş bant internet bağlantısı gerekebilecektir. İnternet bağlantısının bulunduğu her yerden, ihtiyaç duyulan her an izleme yapılabilecektir. Cep telefonları veya tabletlere yüklenecek mobil uygulamalar veya bilgisayarlar üzerinden gerçek zamanlı ve geriye dönük izleme yapılabilecektir.

Ev güvenlik kamera sistemleri, işyeri kamera sistemi‘nde olduğu gibi yetkisiz kişiler tarafından izlenmesinin önüne geçilebilmesi için kullanıcılara şifre verilmektedir. Kişiye özel olan bu şifrelerin kimse ile paylaşılmaması ve mümkünse küçük ve büyük harfler, rakam ve sembollerin bulunduğu kolayca tahmin edilemeyecek şekilde seçilmesi güvenliği arttıracaktır.

Ev güvenlik kamera sistemi ihtiyaca göre istenilen saatlerde ya da harekete duyarlı olarak çalışabilecek yapıya uygun çözümler de tercih edilebilir. Ayrıca yine ihtiyaca bağlı olarak dahili mikrofon barındıran modeller ile ses kaydının alınabilmesi de mümkün olabilmektedir.