IP Kamera Sistemi

IP kamera sistemi, işyeri ve özel yaşam alanlarının güvenliğinin sağlanması, yaşanabilecek hırsızlık ve gasp gibi istenmeyen olaylarda suçluların tespit edilmesi için yoğun olarak kullanılan kamera sistemidir. Kamera sistemleri ile suçluların tespit edilmesinin yanı sıra caydırıcı etkisi sayesinde söz konusu olaylar yaşanmadan da önlenebilmesi de mümkün olabilmektedir.

Güvenliğe ek olarak birçok farklı uygulama ve amaca uygun çözümler de sağlayabilen IP kameralar, üzerinde bulunan sensörler ile elde edilen görüntüyü dijital veriye çevirerek network üzerinden, IP protokolü ile iletebilen güvenlik sistemleridir.

IP Kamera Sistemi

IP Kamera Sistemlerinde, sistemde tüketilen bant genişliği (bandwidth) dikkate alınarak network topolojisinin doğru kurgulanması oldukça önemlidir.

IP kameralar, internet tabanlı olması ve network altyapısı üzerinden kullanılabilmesi sayesinde analog kamera modellerine kıyasla birçok kolaylığı beraberinde getirerek çok daha fonksiyonel bir kullanım sağlayabiliyor. Kamera görüntüleri, harici bir ağa ihtiyaç duyulmadan mevcut network altyapısı üzerinde, kablolu veya kablosuz network cihazları ile tek noktada toplanır. Bu aşamada sorun yaşanmaması için sistemde tüketilen bant genişliği (bandwidth) dikkate alınarak network topolojisinin doğru kurgulanması oldukça önemlidir. Doğru kurgulanmamış bir network altyapısı üzerinde kullanılan IP kamera sistemleri mevcut ağı yavaşlatarak sıkıntılar yaşanmasına sebep olabilirken kamera görüntülerinde de gecikmelere sebep olacaktır.

IP Kamera Sistemi - 2

SD kart slotu bulunan IP kameralarda harici bir depolamaya ihtiyaç duymadan içerisine takılan Micro SD kart üzerine kayıt yapma imkanı sağlayabilir. Ayrıca SD kart, sistemsel bir sıkıntı yaşanması ve tanımlanan veri depolama sistemine kayıt yapılamaması durumunda backup yedek alanı olarak kullanılabilir, sıkıntı aşıldığında SD kart’a alınan bu görüntü kayıtları veri depolama alanına aktarılabilir. Bu sayede kayıp yaşanmadan sürekli olarak görüntü kaydı alınması sağlanabilmektedir.

IP kamera sistemleri güvenlik ihtiyaçlarının dışında, pazarlama, personel verimliliği izleme gibi birçok alanda da yardımcı olabilmektedir. Alışveriş merkezinde, mağazalarda kişi yoğunluğunun ölçülerek ısı haritalarının çıkarılabilmesi doğru ürünlerin, doğru zamanda doğru reyonda sergilenip sergilenmediği konusunda önemli veriler sağlayabilmektedir.

Aynı zamanda uygulanan kampanyanın verimliliği ve amacına ulaşıp ulaşmadığı da bu ısı haritaları sayesinde ölçülebilmektedir. Ayrıca yazarkasalarda ödeme işlemleri kaydedilerek yapılacak yaşanabilecek hatalar tespit edilebilirken kasa yoğunluğu ölçülerek yoğunluk durumuna göre personel görevlendirmesi sağlanabilir. Özellikle imalat sektöründe her an personel takibi sağlanarak suiistimal durumları da tespit edilebilmektedir. IP kamera görüntülerine akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar üzerinden her zaman ulaşma imkanı sağlayarak ihtiyaç halinde hızlıca müdahale imkanı sağlayabilmektedir.

IP Kamera Sistemi - 3

İhtiyaç duyulan çözüme uygun olarak iç ortam kamera, dış ortam kamera, yukarı ve aşağı hareket ettirilebilen PTZ kamera, geniş alanlarda konumlandırılabilecek balıkgözü kamera veya karanlık ortamlara uygun olan gece kameraları tercih edilebilir. ColorVu veya Full Color olarak ta anılan gece kameraları ile zifiri karanlıklarda dahi renkli görüntü alınması ve kaydedilmesi sağlanabilir.

Hareket algılama fonksiyonu sayesinde tüm hareketleri analiz etme yeteneğine sahip olan IP kamera sistemleri ile kaydedilen görüntüler anlık olarak izlenebildiği gibi belirli olay anlarına geriye dönük olarak ulaşılmasını sağlarlar.

Yüksek teknolojiye sahip, alanında lider markalar ile ihtiyaca uygun güvenlik çözümleri sunan Probilgi Teknoloji, ev kamera sistemi ve işyeri kamera sistemi ile kendinizin ve sevdiklerinizin ve işinizin güvende olmasını sağlayacak çözümlerle her zaman yanınızdadır.

IP Kamera