Kişi Sayma Kamerası

Kişi Sayma Kamerası Nedir?

Günümüzde güvenlik kameraları, görüntü kaydı dışında birçok farklı alanda kullanılmaya başlandı. Kişi sayma kameraları da bu duruma en güzel örneklerden biri. Alışveriş merkezleri (AVM), ve işletmelerde, özellikle mağazalara giren ve çıkan kişilerin sayılarını belirlemek amaçlı geliştirilen kişi sayma kameraları özellikle pandemi dönemi ile birlikte daha fazla ihtiyaç duyulan toplu dolaşım alanlarında kişi sınırlaması için de kullanılabilmektedir.

Kişi Sayma Kamerası - 1
Kişi Sayma Kamerası - 2

Kişi sayma kamera sistemleri, tek veya birden fazla giriş ve çıkış noktası bulunan avm ve mağazalarda giriş ve çıkış bilgileri tek bir merkezde toplanarak içeride bulunan kişi sayısını anlık olarak görebilmeye olanak tanıyor. Bu sayede kişi sayı sınırlaması olan ortamlarda belirlenen kişi sayısına ulaşılması durumunda ilgili birimlere otomatik olarak bildirimde bulunarak girişlerin kapatılması sağlanabilmektedir.

IP kamera sistemi, yapay zeka ve yapay görme algoritmaları ile yoğun giriş çıkışların olduğu kalabalık ortamlarda dahi aynı yüksek performansı sağlayabilen kişi sayma kameraları birbirine sarılan insanları veya farklı yönlerden hareket eden kişileri bile en doğru şekilde ayırt edebilmektedir.

Kişi sayma sistemi ise en ileri teknolojiler kullanılarak geliştirilen kameralar ile sayma işlemi yapılarak tüm detayların rapor edildiği sistemlerdir. Mağaza, alışveriş merkezi ve ihtiyaç duyulabilecek tüm kurum ve kuruluşlarda kullanılabilen kişi sayma sistemleri %95 ve üzerinde doğruluk payı sağlarken aynı zamanda anlık olarak dünyanın her yerinden ulaşılabilecek çözüm sağlamaktadır.

Kişi sayma sistemi ve kameraları aynı zamanda bir pazarlama çözümü olarak ta kullanılabilmektedir. Belirli bir dönemde ve saat aralığında oluşan insan trafiğini işletme açılış ve kapanış saatlerinin belirlenmesi, görevlendirilecek personel sayısının önceden planlanabilmesi gibi daha birçok farklı amaç için fayda sağlayabilmektedir. Aynı zamanda oluşturulan bir kampanyaya insanların göstermiş olduğu ilgi de ölçülebilmektedir. Satış raporları ile birlikte analiz edilerek kampanyanın başarısı zaman, fiyat ve ürün doğruluğu gibi konularda önemli fikirler verebilmektedir.

Kişi Sayma Kamerası - 4