Plaka Tanıma Sistemi

Plaka tanıma sistemi, alışveriş merkezi (AVM), site ve otopark giriş ve çıkışlarında kontrolün sağlanması, yetkili araçların hızlıca geçişi sağlanırken yasaklı araçların tespit edilmesi ve girişlerinin önlenmesi amacıyla geliştirilen video analiz yazılımı ve buna bağlı kamera ve kayıt sistemlerinden oluşur. Plaka tanıma sistemleri aynı zamanda otoparklarda ücret hesaplaması, otobanlarda ise hız tespitinin sağlanması amacıyla da kullanılmaktadır.

Plaka Tanıma Sistemi - 1

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından ‘Alışveriş Merkezleri Hakkındaki Yönetmelik’ değiştirilerek 30 Aralık 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiş ve alışveriş merkezlerinin (AVM) otoparkları girişlerinde plaka tanıma sistemi kurulması zorunluluğu getirilmiştir. Bu sayede artık alışveriş merkezlerinde açık ve kapalı otoparkların araç giriş ve çıkışları alışveriş merkezi yönetimince Plaka Tanıma Sistemi kurularak işletilmektedir. Bu sistemden elde edilen veriler ilgili güvenlik birimleri ile anlık olarak paylaşılmaktadır.

Plaka tanıma sistemi özellikle kalabalık sitelerde ve iş merkezlerinde de ihtiyaç duyulmakta ve sıkça talep görmektedir. Site sakinleri ve iş merkezlerinde girişine müsaade edilen araçların plakaları plaka tanıma sistemine yüklenir ve giriş alanında plaka okunduktan sonra sistemde kayıtlı bir plaka ise bariyer veya otopark kapısının otomatik olarak açılması sağlanır. Böylece her daire veya firmaya birden fazla araç tanımlanacağı gibi ihtiyaca göre araç sınırlaması da yapılabilmektedir.

Plaka tanıma sistemlerinde araç girişi yapılan noktalara yerleştirilen otopark kamera sistemi ve otopark güvenlik kameraları ile elde edilen plaka görüntüleri işlenir. Resim formatındaki araç plakası sistem içerisindeki OCR (Optical Character Recognition) sistemi ile yazı formatına dönüştürülür ve sistemde tanımlı olan plakalar ile eşleştirme sağlanmaya çalışılır. Plaka daha önce sistemde tanımlanmış ve onaylı olan bir plaka ise giriş veya çıkış bariyeri açılarak aracın geçişine izin verilir.

Ücretli otopark uygulamalarında ise araç giriş ve çıkış tarihi ile saat bilgileri okunarak aracın otoparkta kaldığı süre otomatik ve hızlıca hesaplanabilmektedir. Otoparkta geçirilen süreye karşılık gelen tutar ödeme noktasındaki ekrana aktarılır. Otopark ödemesi, doğrudan gişe personeline veya otopark ATM’lerine yapıldıktan sonra sistem aracın geçişine onay verir ve otopark çıkışına yerleştirilen kameralar onaylanmış plakayı algılaması sonrasında bariyerin açılması sağlanır. Özellikle giriş ve çıkışların yoğun olduğu alışveriş merkezi, avm otoparklarında bekleme olmaksızın geçişin hızlıca sağlanması mümkün olurken aynı zamanda müşteri memnuniyeti de sağlanır.

Plaka Tanıma Sistemi ile Sağlanan Avantajlar

  • Tüm Latin araç plakalarının tanınması
  • Kayıtlı plakaların sorgulanması ve raporlanması
  • Kullanıcıların yetkilendirilmesi ve yönetiminin sağlanması
  • EGM-POLNET ve yerel veri tabanından otomatik sorgulama
  • Bariyer kontrolü ve tetiklemesinin otomatik olarak sağlanması
  • Otomatik fiş ve etiket basımı
  • Otopark ücret otomasyonu
  • Araç marka ve renk tanıma özelliği

Plaka tanıma sistemi, otoyollar, benzin istasyonları, alışveriş merkezleri (avm), site ve toplu konutlar gibi birçok ortamda önemli kolaylıklar sağlamaktadır. Otomatik plaka tanıma sistemi ile kalabalık ve yoğun araç trafiğinin olduğu ortamlarda güvenliğin ve düzenin sağlanması mümkün olmaktadır.

Probilgi Teknoloji olarak Otomatik Plaka Tanıma Sistemi çözümlerinde yaygın satış ve teknik servis ağına sahip sektör lideri markalar ile çalışmaktayız. İhtiyaç duyduğunuz ister plaka tanıma sistemi isterse kişi sayma kamerası veya termal kamera sistemi olsun en doğru ve uygun çözümü birlikte belirleyebilmek için bizimle iletişim kurabilirsiniz.