Termal Kamera Sistemi

Termal Kamera Nedir?
Termal kamera sistemi, gözle görülemeyen ortam ve nesneleri görüntülemek ve kaydetmek için kullanılan IP tabanlı kamera sistemleridir. Termal kameralar, nesnelerin sahip olduğu ve yaydığı ısı enerjisini yani IR enerji olarak ta adlandırılan InfraRed enerjiyi algılayarak, yayılan ısı yoğunluğuna göre renk kodları ile görüntüleri oluşturularak kayıt edilmesini sağlarlar.

Özellikle son zamanlarda birbirinden farklı bir çok sektörde kullanılan termal kameralar, standart kamera çözümleri gibi ışığı değil ısıyı algılayarak yakalanan bu ısı bilgisini sıcaklık verileri ile birlikte bir ısı haritası görüntüsü olarak yansıtır.  Termal kameralar, özellikle pandemi dönemi ile birlikte adından çok söz edilen bir çözüm haline geldi.

Termal Kamera - 1
Termal Kamera - 2

Termal Kamera Kullanım Alanları

Termal kamera sistemi önceleri ağırlıklı olarak askeri alanda kullanılıyor olsa da günümüzde hemen hemen her sektörde kullanım alanı bulabiliyor. Enerji verimliliği ölçme, enerji sarfiyatının izlenmesi ve kontrolü amacıyla; sıcak su, sıcak hava ve basınçlı gaz sistemlerinde meydana gelebilecek kaçakların tespiti; elektrik sistemlerinde meydana gelebilecek bir hatanın kazaya sebep vermeden tespiti; makinalar ve diğer elektrikli cihazların durması nedeniyle yaşanabilecek sistem işleyişinin aksamasını önlemek gibi bir çok alanda termal kamera tercih edilmektedir.

Ayrıca denizcilik sektöründe askeri ve ticari gemilerde de sıklıkla kullanılmaktadır. Diğer yandan sağlık sektöründe de termal kameralar önemli katkı sağlamaktadır. Özellikle pandemi dönemi ile alış veriş merkezleri, hastaneler, siteler gibi toplu alan girişlerinde insan sıcaklıklarını ölçerek yüksek ateş semptomu gösteren kişilerin kontrolünün sağlanması için de sıklıkla kullanılmaktadır.

Termal kameralar, -271 derecenin üzerindeki canlı veya cansız tüm varlıkların, tüm nesnelerin sıcaklığını ölçebilmektedir. Bununla birlikte en ufak bir ısı değişimini de hızlıca algılayabilmektedir. Isı değeri yüksek olan varlık ve nesneler kırmızı ve sarı renk ile ısı değeri düşük olan varlık ve nesneler ise mavi veya mor renkler ile gösterilir.

Güvenlik izlemesi ve kaydının yapılabilmesi için en zorlu hava ve ortam şartlarında dahi, yüksek hassasiyetle çalışan sistemler olması nedeniyle termal kameralar ağırlıklı olarak riskli, yüksek güvenlik gerektiren projelerde ve askeri uygulamalarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Pandemi ile mücadelede de termal kameralardan önemli ölçüde faydalanıldı. Yüksek ateş semptomu gösteren kişilerin tespit edilebilmesi için oteller, hastaneler, alışveriş merkezleri, eğlence mekanları ve eğitim kurumları gibi kalabalık ortamlarda termal kamera kullanımı ile vücut ısısının ölçümü son derece hassas bir şekilde sağlanabilirken işlemin çok hızlı ve otomatik olarak yapılabilmesi operasyonel kolaylığı da birlikte getirmiştir.

Hareket algılama fonksiyonu sayesinde tüm hareketleri analiz etme yeteneğine sahip olan IP kamera sistemleri ile kaydedilen görüntüler anlık olarak izlenebildiği gibi belirli olay anlarına geriye dönük olarak ulaşılmasını sağlarlar.

Yüksek teknolojiye sahip alanında lider markalar ile ihtiyaca uygun güvenlik çözümleri sunan Probilgi Teknoloji, IP kamera sistemi ile kendinizin ve sevdiklerinizin ve işinizin güvende olmasını sağlayacak çözümlerle her zaman yanınızdadır.